Když si poprvé, velmi slavnostně přikládáte e-cigaretu mezi rty, neřešíte do detailů e-liquid v ní. Buď vám bude chutnat a zůstanete u něj, nebo vyzkoušíte celou širokou škálu příchutí od těch nejoblíbenějších až po ty kontroverzní a některé pasujete na své stálice. Spousta pokročilejších a náročnějších vaperů si však e-liquidy míchá sama podle intuice, citu a aktuální chuti. Nedílnou součástí vaperského požitku je i inhalace dýmu vznikajícího kontaktem ochucené náplně s rozžhavenou spirálou. A právě e-liquid se zásadně podílí na pocitu, který si z kouření elektronické cigarety odneseme.
Jedno z mnoha kouzel elektronických cigaret spočívá v možnosti namíchat si ze základních ingrediencí vlastní příchuť – zvolit poměr jednotlivých bází, sílu příchuti i koncentraci nikotinu ve směsi. Každý vaper je tak trochu alchymistou pomalu se propracovávajícím ke své unikátní náplni. Vedle ukojení chuťových preferencí má vlastní míchání e-liquidů ještě jednu obrovskou výhodu: dokáže ušetřit spoustu peněz. Je ale třeba vědět, z čeho se náplně vůbec skládají.
Nechce se vám číst celý článek? Podívejte se na video, ve kterém vám Rumlík ukáže a podrobně popíše, jak si e-liquid namíchat v klidu doma:
Kdy s mícháním vlastních liquidů začít
Když objevujete krásy i záludnosti vapování, potřebujete čas na to, abyste se e-cigaretou naučili zacházet – chcete pochopit její fungování a nemít s ní žádné starosti. Jakmile zjistíte, že na trhu je dostupné opravdu nepřeberné množství klasických e-liquidů a jejich chutí, pravděpodobně začnete zkoušet ty obecně nejoblíbenější, případně ty, které vás samotné hodně lákají.
Je však pravděpodobné, že dospějete do fáze, kdy vám klasické, připravené liquidy přestanou 100% chutnat a pomyslíte na to, že byste si je míchali sami. Obvykle to ale nějakou dobu trvá, než se z vapera začátečníka stane vaper, který si liquid sám připravuje a e-cigaretu si jím plní. Nakonec však příliš nezáleží na tom, zda máte s e-cigaretou zkušenosti v řádu měsíců či dlouhých let, při přípravě vlastních liquidů jde spíše o vaši šikovnost a přesnost.
Lekce první: Složení náplní
Ať už je pro vás vapování letitou kratochvílí, či zcela novou záležitostí, bez znalosti e-liquidu dobrou směs neumícháte. O samotný zážitek z kouření se stará příslušné aroma a nikotin, nezbytnou součástí náplně je i vodivá směs, tzv. báze. Ta se skládá ze dvou složek – PG (propylenglykol) a VG (rostlinný glycerin).
PG dává především vyniknout chuti aromatu a nikotinu a navozuje pocit jako při klasickém kouření, VG je základem hustého dýmu a zajišťuje jemnější chuť. Poměr PG a VG v bázi závisí především na typu použité e-cigarety. Obecně platí, že čím výkonnější elektronická cigareta je (popř. čím nižší je odpor žhavicích spirál), tím vyšší podíl VG ve směsi musí pro dosažení dostatečného „dýmu“ být.
Různé příležitosti vyžadují různé poměry
Vždy, když si koupíte samotnou příchuť, podívejte se na informaci o doporučeném dávkování do konkrétního množství báze. Obvykle jde o 1–8 %. Tato informace je však velmi abstraktní. Naštěstí se obecně ví, že 1 ml příchuti je tvořen asi 25–30 kapkami, takže si stačí převést objem nádobky, v níž budeme míchat, na počet kapek a tento počet dále přepočítat na procenta.
Uvedené doporučené dávkování od výrobce není nikterak závazné. Když ho dodržíte, zjistíte, co měl v úmyslu vám nabídnout. Poměr můžete téměř libovolně měnit, pokud však nejste zkušeným vaperem, hodnotám nad 10 % se raději vyhýbejte v případě, že to tak nedoporučuje přímo výrobce. Pamatujte také na to, že mícháte-li 2 a více příchutí, neměly by rovněž přesáhnout 10 %, ideální je v tomto případě 8 % jako u příchuti jedné.
Obecně se PG a VG doporučuje míchat v následujících poměrech:
100 % VG / 0 % PG – oblíbená především u vaperů s alergií na PG (takových alergiků jsou v populaci asi 2 %); výhradní zastoupení VG dává vzniknout mimořádně hustému dýmu, chuť je ale méně intenzivní.
70 % VG / 30 % PG – zlatý standard vapování; PG vede dostatek chuti, vyšší podíl VG je zárukou hustého kouře.
50 % VG / 50 % PG – intenzivnější chuť, menší dýmivost.
0 % VG / 100 % PG – báze tohoto typu jsou zárukou maximální chuti, ne každý ale podobnou intenzitu snese; to vše na úkor hustoty kouře.
Pokud si poměry nejste jistí, můžete využít kalkulačku na míchání liquidů.
Lekce druhá: Problematika nikotinu
Pro silné kuřáky je nikotin nedílnou součástí e-liquidu. Jeho koncentrace se odvíjí především od chuťových preferencí, záleží ale i na množství cigaret, které byl vaper zvyklý denně vykouřit.
Do e-liquidu se nikotin dostane přidáním tzv. boosteru. Booster je tekutina, která se skládá z báze a rozpuštěného nikotinu ve vysoké koncentraci (až 20 mg/ml). Množství přidaného boosteru záleží na tom, v jak vysoké koncentraci chcete nikotin ve výsledném e-liquidu mít.
Představte si, že připravujete 100 ml zásobního roztoku e-liquidu, a protože nejste příliš silní kuřáci, chcete mít e-liquid s nikotinem o koncentraci 5 mg/ml. V boosteru je ovšem nikotin o koncentraci 20 mg/ml. Kolik boosteru je potřeba přidat?
Potřebné množství boosteru jednoduše spočítáte trojčlenkou. V tom případě jde o nepřímou úměru; čím koncentrovanější nikotin je, tím méně boosteru je potřeba do zásobního e-liquidu přidat:
100 ml … 5 mg/ml (výsledná směs)
x ml … 20 mg/ml(booster)
Při počítání vycházíme z následující rovnice:
x/100 = 5/20
x=5/20×100
x=25 ml
Zásobní e-liquid o objemu 100 ml a koncentraci nikotinu 5 mg/ml připravíme smícháním:
- 25 ml boosteru o koncentraci nikotinu 20 mg/ml,
- 75 ml báze bez nikotinu.
V takovém případě musíte pro namíchání náplně použít 2,5 balení boosteru. Česká legislativa totiž povoluje prodej boosterů v lahvičkách o maximálním objemu 10 ml.
Pozor na poměr VG a PG
Míchání ovšem komplikuje i fakt, že nikotin je v boosteru rozpuštěn v bázi, která je sama směsí dvou již zmíněných složek – VG a PG. Při nákupu boosteru vyberte výrobek, jehož poměr VG/PG je totožný s poměrem VG/PG báze bez nikotinu. Výsledkem bude e-liquid s daným poměrem VG/PG.
Pokud se vrátíme k předchozímu příkladu, znamená to: Pokud připravujete 100 ml zásobního e-liquidu (o koncentraci nikotinu 5 mg/ml) a chcete, aby poměr VG/PG byl 70/30, smíchejte:
- 75 ml báze s poměrem 70 % VG ku 30 % PG,
- 25 ml boosteru o koncentraci nikotinu 20 mg/ml, který je rozpuštěn v bázi s poměrem 70 % VG ku 30 % PG
Lekce třetí: Volba příchuti
Po umíchání báze o kýžené koncentraci nikotinu zbývá přidat poslední ingredienci – příchuť, která dodá e-liquidu chuť i aroma. Přidané množství se řídí jak vašimi chuťovými preferencemi, tak doporučením výrobce – obecně ovšem platí, že do 1 ml směsi se přidává jedna až dvě kapky.
Na trhu jsou k dispozici příchuti klasické (malina, jablko, lesní směs) i ty méně tradiční (mučenka, káva nebo „kovbojská směs“).
Lekce čtvrtá: Míchání látek
Jakmile budete mít vypočítané a odměřené množství báze a příchuti, čeká vás finální smíchání látek, které už samo o sobě není složité. Potřebovat budete pipetu či jiné kapátko, prázdnou lahvičku s víčkem a ochranné rukavice (naprosto stačí rukavice na úklid).
- Nalijte do lahvičky asi polovinu báze.
- Přidejte příchuť, případně kombinaci více příchutí.
- Zavřete lahvičku a chvíli s ní třepejte.
- Dolijte bázi do zamýšleného množství a znovu protřepejte.
- Nechte zrát 3–7 dní. Teprve potom bude mít liquid plnou chuť.
A po namíchání? Pozor na skladování
Vyrobený e-liquid je dobré skladovat na suchém, tmavém a chladném místě. Ideální je třeba přihrádka chladničky. Pokud budete v ní či na jiném chladném místě lahvičku s e-liquidem skladovat, nechte ji před použitím po dobu 24 až 48 hodin temperovat při pokojové teplotě – tím docílíte dokonalého prolnutí všech složek a plného rozvoje chuti. Pokud chcete náplň ihned „okoštovat“, sáhněte po příchutích z řady shake & vape, díky kterým můžete e-liquid vapovat hned po namíchání.
Náš tip: Více informací o skladování e-liquidu naleznete v tomto článku.
Na závěr: Míchání vlastních liquidů může připomínat dávné pokusy s Malým chemikem. Vapeři musí být při přípravě liquidů opatrní a musí přesně vědět, v jakých poměrech míchat bázi a příchuť nebo kombinaci příchutí, aby liquid nebyl zdraví nebezpečný, aby nedošlo až k nevolnosti, zvracení nebo střevním komplikacím. Šikovní vapeři si však na konci svého počínání 100% pochutnají. V každém případě používejte jen certifikované výrobky, u kterých máte jistotu, že obsah jednotlivých látek souhlasí s udávaným složením na etiketě.
Publikováno 7. 11. 2017